ІНСТРУМЕНТАЛЬНА ПОХИБКА ВІДОМИХ ФОРМУЛ ПЕРЕРАХУНКУ ПОКАЗНИКІВ ДИМНОСТІ У ПОКАЗНИКИ ТОКСИЧНОСТІ ВІДПРАЦЬОВАНИХ ГАЗІВ ПОРШНЕВИХ ДВЗ

PDF(УКРАЇНСЬКА)

Кондратенко Олександр Миколайович

Андронов Володимир Анатолійович

Строков Олександр Петрович

Кременчуцька філія Класичного приватного університету, Кременчук, Україна

Бабакін Вадим Миколайович

Краснов Вячеслав Анатолійович

DOI: 10.52363/2522-1892.2022.2.1

Ключові слова: димність, токсичність, формула перерахунку, поршневий ДВЗ, відпрацьовані гази, технології захисту навколишнього середовища, екологічна безпека

Анотація

У статті виконано аналіз номенклатури най­ужи­ва­ні­ших показ­ни­ків димності відпрацьованих газів порш­невих ДВЗ та математичних апаратів ві­домих формул перерахунку показників димності та токсичності відпра­цьо­ваних газів, з яких для подальших розрахун­кових досліджень обрано фор­му­лу перерахунку проф. Ігоря Пар­саданова як таку, що враховує не лише по­каз­ники дим­ності, а й показники токсич­нос­ті ВГ. Здійснено аналіз та перетворення обраної формули пере­ра­хунку та виявлено особ­ливості впливу на зна­чення отримуваної за нею фізичної величини не­за­ле­ж­них змінних. Розроблено методику розрахункового оцінювання інструмен­таль­ної точ­ності отримання ма­сового годинного викиду твердих частинок з пото­ком відпрацьованих газів за дослід­жу­ваною формулою пере­ра­хунку у двох послідовних наближеннях. За результатами розрахункового оцінювання за розробленою методикою для базового показника димності відпрацьованих газів та пас­портної точ­ності засо­бів вимірювальної техніки встановлено, що усе­ре­днене по особливим режи­мам роботи поршневого ДВЗ зна­че­ння такої точності скла­ло ±8,3 %. Виявлено і проаналізовано вплив виду показника дим­но­сті відпра­цьованих газів з відпо­від­ними йому одиницями вимі­рю­вання на інструментальну точність досліджу­ваної фор­мули пере­ра­хунку. За ознакою величини такої точнос­ті для паспортної точності засобів вимірювальної техніки відомі по­казники димності відпрацьованих газів ранжо­ва­но.

Посилання

1. Сучасні способи підвищення екологічної безпеки експлуатації ен­ерге­тичних установок : монографія / Вамболь С. О., Строков О. П., Вам­боль В. В., Кондратенко О. М. Харків, ФОП Бро­він О.В., 2015. 212 с.

2.  Критеріальне оцінювання рівня екологічної безпеки проце­су екс­плуа­та­ції енер­ге­тичних установок: монографія / Вамболь С. О., Вамболь В. В., Кон­дра­тенко О. М., Мі­щенко І. В. Харків, ФОП Бро­він О.В. 2018. 320 с.

3. Парсаданов І. В. Підвищення якості і конкурентоспроможності ди­зелів на основі комплексного паливно-екологічного критерію: монографія. Харків, Центр НТУ «ХПІ», 2003. 244 с.

4. Кондратенко О. М. Метрологічні аспекти комплексного критеріального оціню­вання рівня екологічної безпеки експлуатації поршневих двигунів енергетичних установок : моно­гра­фія. Харків, Стиль-Издат (ФОП Бровін О.В.), 2019. 532 с.

5. Фізичне і математичне моделювання процесів у фільтрах твердих частинок у практиці критеріального оцінювання рівня екологічної безпеки : монографія / Кондратенко О. М., Колосков В. Ю., Деркач Ю. Ф., Коваленко С. А. Харків, Стиль-Издат (ФОП Бровін О.В.), 2020. 522 с.

6. Uniform provision concerning the approval of compression ignition (C.I.) en­gines to be installed in agricultural and forestry tractors with the re­gard to the emis­sions of pollutants by the engine: Regulation № 96, Revision 2, 26 July 2012 [Elec­tro­nic re­course]. Geneva: UNECE, 2012. 370 p. URL: https://www.unece.org/ fileadmin/DAM/trans/main/wp29/wp29regs/R096r2e.pdf.

7. ДСТУ 4276:2004. Норми і методи вимірювань димності відпрацьованих газів автомобілів з дизелями або газодизелями. Київ, Держкомітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, 2004. 10 с.

8. Метрологія і стандартизація : конспект лекцій / Прокопов О. В., Вамболь С. О., Міщенко І. В., Колосков В. Ю. Харків, НУЦЗ України, 2018. 271 с.

9. Бондаренко С. Г., Брановицька С. В., Сангінова О. В. Обчислювальна математика та програмування : методичні вказівки і завдання до виконання розрахунково-графічної роботи та самостійної роботи для студентів напряму підготовки 6.051301 «Хімічна технологія» : навчальне електронне видання. Київ, НТУУ «КПІ», 2013. 67 с.

10. Дацюк Л. М., Вржещ М. В. Трактори і автомобілі : Навчальний посібник для студентів напряму підготовки 6.050503 “Машинобудування” денної та заочної форм навчання. Луцьк, Луцький НТУ, 2017. 236 с.

11. Математична модель ефективності ро­бо­ти фі­льтра твердих частинок дизеля / Кондратенко О. М., Строков О. П., Вамболь С. О., Авраменко А. М. Нау­ковий вісник НГУ. 2015. № 6 (150). С. 55–61.

12. Assessment of improvement of ecological safety of power pla­nts by arran­ge­ment of pol­lu­tants neutralization system / Vam­bol S. et al. Eastern-Eu­ro­pean Journal of Enterprise Techno­lo­gies. № 3/10 (87). 2017. pp. 63–73.

13. Димомір ІНФРАКАР Д. Паспорт ВЕКМ.41531.007ПС. 8 c.

14. Газоаналізатор п`ятикомпонентний Автотест-02.03П. Інструкція з експлуатації М 057.000.000РЭ. 12 c.

15. Diesel engine reference book. Second edition. Ed. by B. Challen, R. Bara­nes­cu. Butterworth Heinemann, 1999. 675 p.